شرکت جان وایلی و پسران (John Wiley & Sons) که به اختصار وایلی نیز نامیده می‌شود، ناشری بین‌المللی است که تخصصش چاپ عناوین آکادمیک می‌باشد. این شرکت محصولات بسیار متنوعی از قبیل کتاب، ژورنال و دایره‌المعارف را به صورت چاپی و الکترونیک منتشر می‌کند. علاوه‌براین....

بقیه در ادامه مطلب.....

شرکت جان وایلی و پسران (John Wiley & Sons) که به اختصار وایلی نیز نامیده می‌شود، ناشری بین‌المللی است که تخصصش چاپ عناوین آکادمیک می‌باشد. این شرکت محصولات بسیار متنوعی از قبیل کتاب، ژورنال و دایره‌المعارف را به صورت چاپی و الکترونیک منتشر می‌کند. علاوه‌براین، شرکت مذکور عرضه کننده‌ی محصولات و خدمات آنلاین و محتوای آموزشی و تحصیلی، برای دانشجویان لیسانس، فوق لیسانس و مقاطع بالاتر از آن نیز می‌باشد. بسیاری از مردم با نام مجموعه کتاب‌های «برای ساده‌لوح‌ها» (For dummies) آشنا هستند. این مجموعه تنها یکی از ده‌ها محصول این شرکت است.

شروع کار انتشارات وایلی (Wiley) به سال ۱۸۰۷ میلادی، یعنی هنگامی که چارلز وایلی ۲۵ ساله چاپخانه‌ای کوچک را در شهر منهتن تاسیس کرد، باز می‌‌گردد. این چاپخانه ابتدا به انتشار عناوین دریافتی از دیگر ناشران می‌پرداخت، تا این‌که در نهایت توانست مهارت‌های جذب سرمایه و پخش را به توانایی‌های چاپ خود بیفزاید و به یک ناشر تمام عیار تبدیل شود.

چارلز پس از فراز و نشیب و اقدام به شراکت و لغو آن پس از شش سال، در سال ۱۸۲۶ درگذشت و پسر وی، جان، این کسب‌وکار خانوادگی‌ را برای ۶۵ سال آینده در دست گرفت. در ابتدا انتشارات وایلی فقط کتاب‌های ادبیات و رمان را منتشر می‌کرد.

انتشار کتاب‌های نویسندگان مطرحی هم‌چون ویکتور هوگو، ادگار الن پو، چارلز دیکنز و کریستین اندرسون موجب شهرت و محبوبیت این ناشر گردید. اما جان تصمیم گرفت رفته رفته تمرکز خود را از حوزه‌ی رمان و ادبیات برداشته، بر حوزه‌های علمی، فنی، پزشکی و دیگر حوزه‌ها معطوف دارد. هنگامی که پسران جان وارد کسب‌وکار پدر و پدربزرگ خود شدند، جان تصمیم گرفت نام شرکت را به «جان وایلی و پسران» (John Wiley & Sons) تغییر دهد.

انتشارات وایلی هم‌زمان با برگزاری جشن ۱۷۵ سالگی خود در سال ۱۹۸۲، با خرید «شرکت آموزشی ویلسون» به حوزه‌ی آموزش و تحصیلات آکادمیک وارد شد. پس از این در سال‌های ۱۹۸۹، ۱۹۹۶ و ۲۰۰۷، اقدام به خرید و ادغام چندین ناشر آکادمیک نمود که انتشارات انگلیسی «Blackwell» که پیش از این یکی از شرکای تجاری وایلی به‌شمار می‌رفت، جزو این دسته محسوب می‌شود.

ظهور اینترنت بالاخره به شرکت وایلی این امکان را داد که گستره‌ی وسیعی از محصولات و خدمات خود را به‌همراه پلتفرم علمی، فنی، پزشکی و حرفه‌ای شرکت به نام «کتابخانه‌ی آنلاین وایلی» (Wiley Online Library) را به‌صورت آنلاین به مشتریان خود عرضه نماید.

انتشارات وایلی در حال حاضر محصولات خود را در دو قالب دیجیتال و چاپی منتشر می‌کند. برخی از کتاب‌ها و عناوین تنها به‌صورت چاپی و گروهی از آن‌ها هم به‌صورت چاپی و هم به‌صورت دیجیتال قابل تهیه می‌باشند.

معروف‌ترین برندها و بخش‌های مختلف این انتشارات به‌شرح زیر است:

سری کتاب‌های برای نادان‌ها (For Dummies)

Sybex (کتاب‎‌ و محتوای آموزشی مرتبط با کامپیوتر)

Wiley Online Library (مجموعه ژورنال‌ها، مقالات و فصل کتاب‌های منتشر شده به‌صورت آنلاین)

Wrox (کتاب و محتوای آموزشی مرتبط با کامپیوتر)

در مطالب آتی، راجع به نحوه‌ی جستجو دانلود مقاله از پایگاه علمی Wiley Online Library بیشتر توضیح خواهیم داد.

نکته بسیار مهم در مورد درخواست‌ کتاب از انتشارات وایلی: همان‌گونه که در مطلب این پست ذکر کردیم، انتشارات وایلی بخش‌های بسیار گسترده و متنوعی را دربردارد. از انتشار مقاله و کتاب به‌صورت چاپی و الکترونیک گرفته، تا تهیه محتواهای چندرسانه‌ای آموزشی (سری آموزش‌های Wrox). بنابراین کاربرانی که قصد تهیه و دانلود کتاب متعلق به این انتشارات را دارند، لازم است بدانند، که حوزه‌ی پوشش‌ ایلرنیکا ابتدا مقالات دیتابیس Wiley Online Library، و پس از آن کتاب‌هایی است که توسط این ناشر به‌صورت الکترونیک منتشر شده است به‌صورت فصل کتاب (Book Chapter) از طریق منوی دانلود قابل دریافت است. بنابراین لطفاً پیش از جستجو یا ثبت درخواست، حتماً مطمئن شوید که نسخه‌ی دیجیتال کتاب مورد نظر شما موجود باشد. بسیاری از درخواست‌های کاربران مربوط به دانلود کتاب‌هایی است که هرگز نسخه‌ی دیجیتالی از سوی ناشر برای آن‌ها ارائه نشده است.

منبع: elearnica.ir